Princip Létajícího lampionu

 
 

Létající lampion je v podstatě malý horkovzdušný balón. Když zapálíme hořák lampionu, tak se lampion začne plnit horkým vzduchem. Vzhledem k tomu, že se zahříváním vzduch začíná rozpínat, začne přebytečný vzduch utíkat spodním otvorem lampionu pryč. Tím se sníží hustota vzduchu uvnitř lampionu. Díky vztlaku, pak lampion letí nahoru.

Aby mohl lampion letět, musí být tedy lehčí než vzduch. Je jasné, že samotný lampion lehčí než vzduch není. Jakmile jej však horký vzduch "nafoukne", tak se zvětší jeho celkový objem. Tento objem se postupným zahříváním (a utíkáním vzduchu) nakonec stane lehčím, než stejný objem studeného vzduchu kolem lampionu. Teď už jej stačí jen pustit a obdivovat krásu jeho letu.

 

Konstrukce lampionu:

Létající lampion štěstí je tvořen lehkou bambusovou obručí na které je nejčastěji z rýžového papíru připevněn vak ve tvaru čepice, sloupu nebo třeba srdce. Bambusová obruč je křížena dvěma tenkými kovovými drátky, na které se připevňuje palivo. Palivo může mít různé rozměry, ovšem z pohledu bezpečnosti se jeví nejlepší malé parafínové palivo o rozměrech 4 x 4 cm. Takovýto lampion je bezpečný velmi šetrný k životnímu prostředí, protože se během několika dnů rozloží.

Klasický létající lampion je vysoký zhruba 1m, průměr obruča je kolem 40 cm a nejširší místo lampionu může být 40 - 100 cm podle toho, jestli se jedná o sloup, čepici nebo srdce.